Lubań, który ma aż 1225m.n.p.m. to szczyt, który znajduje się w Gorcach – to najwyższe pasmo Lubania. Szczyt ten, składa się z dwóch wierzchołków o identycznej wysokości, co jest bardzo charakterystyczne, z tym, że jeden szczyt jest całkowicie zarośnięty wysokimi drzewami, zaś drugi, na którym znajduje się Krzyż Papieski to wspaniały punkt widokowy, z którego zobaczycie nie tylko Pieniny, ale wspaniałe Tatry i Beskidy. Pomiędzy tymi dwoma wierzchołkami znajduje się „odskocznia” dla każdego, który chce odpocząć. Piękna polana „Wierch Lubania”. Znajduje się tutaj najstarsza studencka baza namiotowa, która jest zresztą wciąż czynna! Zaś w południowej części zobaczycie wychodnie skalne – Samorody. Na stokach znajdziecie też wspaniały Rezerwat Przyrody „Modrzewie”.
Kilka ciekawostek o tym jakże wspaniałym i dość trudnym do osiągnięcia szczycie
Pierwszy szlak turystyczny na Lubań powstał już w 1912 roku, zaczynał się on w Krościenku nad Dunajcem (tam, gdzie kończy się trasa spływu Dunajcem, o czym warto poczytać i spróbować, jeśli już znajdziecie się nie daleko! Wysoka adrenalina gwarantowana! – spływy możliwe są od kwietnia do października – ale my nie o tym).
Do 1881 roku Lubań był zwany Luboniem. Taki sam szczyt bowiem znajduje się w Beskidzie Wyspowym i dlatego zmieniono jego nazwę, by się nie myliły.
Do lat 70-tych XX wieku na polanie, na której znajduje się teraz baza namiotowa, było jeziorko, które powstawało tylko po obfitych opadach deszczu.
Na szczycie Lubania, istniały kiedyś aż dwa schroniska dla turystów. Niestety, pierwsze z nich, zniszczyli Niemcy w 1944 roku, a drugie, które powstało w 1973 spłonęło, po uderzeniu piorunem – teraz znajduje się tam już tylko punkt widokowy.
Jak dotrzeć na szczyty? Tras jest kilka! Spróbujcie każdej z nich – oczywiście uprzednio odpowiednio się przygotowując, bo szlaki są różnej trudności 😉
-Szlak czerwony z Krościenka nad Dunajcem, albo również czerwony, ale z Przełęczy Knurowskiej,
-Szlak zielony z Ochotnicy dolnej, albo z Grywałdu,
-Szlak niebieski z Czorsztyna przez Przełęcz Snozka, bądź również niebieski z Ochotnicy Dolnej,
-Szlak zielony z Tylmanowej.