Najwyższy, najpiękniejszy, najchętniej zwiedzany szczyt Pienin Środkowych, który należy do Masywu Trzech Koron – to sam szczyt Trzy Korony, który wznosi się około 500 metrów ponad cały otaczający ją teren. Szczyt jest dość… nietypowy, bo stanowi go aż pięć turni, które zbudowane są z wapieni rogowcowych.
Są to:
- Okrąglica, której wysokość wynosi aż 982 m n.p.m. na jej szczycie znajduje się przepiękny punkt widokowy, platforma, na której mieści się aż 30 osób.
- Płaska Skała, mierząca 950 m n.p.m.
- Nad Ogródki, o wysokości 940 m n.p.m.
- Pańska Skała która mierzy sobie 920 m n.p.m., na której wypatrzyć można gniazda bardzo rzadkich ptaków, takich jak pomurniki.
- Niżnia Okrąglica (Siodło, Ganek) – która ma 902 m n.p.m.
Nie od początku „Trzy Korony” nosiły tę właśnie nazwę. Z początku były zwane po prostu Pieninami, w 1834 roku w dokumentach pojawiła się nazwa Kronenberg (Korona), dopiero w 1860 roku pojawiła się nazwa „Trzy Korony”, która oczywiście obowiązuje do teraz. Jako ciekawostkę dla tych, którzy uwielbiają nie tylko zdobywanie szczytów, ale i jednoczenie się z przyrodą, podziwianie roślinności, warto wspomnieć, że można na szczycie znaleźć aż 7 gatunków roślin, które nie występują nigdzie indziej w całych Pieninach (mniszek pieniński, złocień Zawadzkiego, rozchodnik wielki… między innymi).
Trzy Korony od wieków są odwiedzane przez turystów z całego niemal świata! W 1842 roku H Kratter wspominał o wyprawach na Trzy Korony. Zaś w 1906 roku wyznakowano tu pierwszą trasę na szczyt udostępnioną dla turystów, którzy coraz liczniej, coraz chętniej zdobywali góry. Trzy Korony to szczyt, który był niegdyś terenem prywatnym, w 1929 roku polski rząd wykupił je.
Jeśli więc planujecie wyjazd w Pieniny, dokładnie wcześniej ustalcie gdzie się wybierzecie na pieszą wycieczkę i nie zapomnijcie wspiąć się na ten szczyt! Trzy Korony na pewno Was zachwycą, widoki zapierają tu dech w piersiach! Roślinność i zwierzyna również!