0

Palenica – szczyt w Małych Pieninach

palenica

Uwielbiasz chodzić po górach? Wybierasz się w tym roku na urlop w Pieniny? Wspaniałe miejsce dla każdego turysty, w każdym wieku i w każdym stopniu zaawansowania – jeśli chodzi o piesze wycieczki czy wspinaczki górskie.

Szczyt ma zaledwie 722m, więc trasa jest wyjątkowo spokojna, dadzą radę nawet dzieci.

Palenica oddzielona jest przełęczą Maćkówki od głównego grzbietu. Ci, którzy chcą się tutaj zatrzymać na dłużej, oczywiście mają taką szansę, bo na szczycie znajduje się wyjątkowo przytulne i urokliwe schronisko „Groń”, zjeżdżalnia wózkowa i oczywiście… jedzonko!

Na szczyt można się dostać pieszo, ale dla tych, którzy wolą większą wygodę – przygotowana jest kolejka krzesełkowa (zarządzana przez Polskie Koleje Linowe). Znajdziecie tu również Stację Narciarską „Palenica”, na której są aż dwie stacje narciarskie. Warto dodać, że czerwona trasa o nazwie „Palenica 1” została okrzyknięta jedną z najciekawszych tras narciarskich w Polsce!

Sam szczyt stworzony jest z wapieni, dawno temu stoki zostały całkowicie ogołocone, ludzie wycięli wszystkie drzewa, które się na nich znajdowały. Na szczęście w roku 1938 zostały one na nowo zalesione (przez okolicznych mieszkańców – i to całkowicie za darmo, po prostu – w ramach społecznych czynów). Już w XIX wieku szczyt można było zwiedzać i przyciągał setki turystów rocznie, kiedy zaś oddano do eksploatacji wyciąg krzesełkowy – turystów jest tutaj coraz więcej. Palenica jest wspaniałym punktem widokowym na Pieniny i Beskid Sądecki. Szczęściarze znajdą tutaj ciekawą i bardzo rzadką roślinność – storczyk kukawka.

Ci, którym wciąż mało, mogą wybrać się jeszcze na dwa niższe wierzchołki, które znajdują się po północnej Stronie Palenicy (Groń i Niżny Groń).

Na północnym zboczu Palenicy, lata, lata temu zbudowana została nawet skocznia narciarska, z inicjatywy Artura Wernera. Była to jak na tamte czasy dość nowoczesna skocznia, z kamiennym, murowanym progiem. Dziś jest oczywiście obiektem wyłączonym z użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *